Jak poprawić swój ranking SEO?

Jedną z większych bolączek właścicieli stron internetowych jest ranking SEO. Konkretniej chodzi o to, na którym miejscu w najpopularniejszych wyszukiwarkach internetowych wyświetla się ich strona. Wielu z nich bezskutecznie poszukuje pomysłów na to, jak go poprawić. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów.

Sprawdź kwestie techniczne

Na początku zastanów się, czy Twoja strona jest wygodna dla użytkowników. Wyszukiwarki ostatnio zaczęły brać pod uwagę szybkość wczytywania się strony oraz to, jak wyświetla się ona na przeglądarkach mobilnych. Jeśli jeszcze nie posiadasz responsywnej wersji strony, to już wiesz od czego zacząć.

Google oferuje pewne narzędzia, które pozwolą Ci sprawdzić, jak płynnie działa Twoja strona. Warto z nich skorzystać, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wyglądają skomplikowanie, i spróbować wprowadzić sugerowane poprawki.

Pamiętaj także, by kupić i aktualizować certyfikat SSL. Choć Google wymaga takiej opcji od 2018, wiele stron nadal o tym nie pamięta. Certyfikat ten nie tylko potwierdza, że dane użytkowników nie zostaną przechwycone, ale także zwiększa zaufanie do Twojej witryny.

Jeszcze kilka lat temu, najważniejsze były linki – im więcej, tym lepiej. To jednak się zmieniło. Liczy się jak linki są zdobywane. Dodatkowo spore znaczenie zaczyna mieć wewnętrzne linkowanie na swojej stronie. Oprócz poprawy rankingu, pomaga ono użytkownikom lepiej odnaleźć się na stronie.

Jeśli mowa o linkach, sprawdź też jak skonstruowane są linki na Twojej stronie. Sprawdź, czy odzwierciedlają one logiczną strukturę strony oraz zawierają odpowiednie słowa kluczowe. Im krótszy adres, tym lepiej. Upewnij się także, że wszystkie linki są aktywne, a błąd 404 nie dotyczy Twojej strony.

Treść to Król!

Kolejną kwestią są treści na stronie. Po pierwsze, powinny być one unikalne – algorytmy potrafią karać “plagiatorów”. Po drugie – ciekawe i angażujące użytkowników. Jeśli posiadasz sklep internetowy, warto zainwestować w powstanie bloga, na którym opisywane będą sprzedawane przez Ciebie produkty.

Z kolei jeśli Twoja strona dotyczy tematów biznesowych, warto zwrócić uwagę na tematy giełdy czy Forexu. Młodzi inwestorzy regularnie poszukują tego typu informacji i możliwe, że to właśnie do Ciebie trafią.

Im bardziej informacyjne Twoje treści, tym lepiej. Jeśli chcesz odpowiedzieć na pytanie, które często zadawane jest przez użytkowników wyszukiwarek pamiętaj, by w zalewie słów kluczowych nie zapomnieć o udzieleniu wyczerpujących odpowiedzi.

Treści powinny być ponadto łatwe do przyswojenia. Nie ma nic gorszego niż blok tekstu, który odstrasza samą objętością. Warto uwzględnić także elementy multimedialne, oraz… linki do mediów społecznościowych. Od pewnego czasu bowiem do rankingu brana jest także obecność w mediach społecznościowych.

Najważniejsze dla Ciebie jest kilka pierwszych sekund. Jeśli użytkownicy będą często wychodzić z Twojej strony, Twój ranking pozostanie niski. Upewnij się, że Twoje treści przyciągają uwagę, niezależnie od tego, o czym piszesz.

Pamiętaj także, żeby trzymać rękę na pulsie. Chodzi tutaj nie tylko o regularne sprawdzanie fraz wyszukiwanych w Google, ale także na przykład zmian w algorytmie wyszukiwania.

Poprawa Twojego rankingu w SEO powinna być przez Ciebie widziana jako długoterminowy proces, w którym nie ma magicznych rozwiązań ani dróg na skróty. Znajdź sposób na regularne dostarczanie nowych treści oraz regularną optymalizację strony. Czasem lepiej zainwestować w profesjonalistę, który wprowadzi odpowiednie zmiany na stronie niż uczyć się tworzenia stron metodą prób i błędów.

6 Jan 2021